Japonský starožitný Bizen čavan ve stylu Hidasuki / (Wabi-sabi)

1,670.00 Kč

Není skladem

Kategorie: .

Popis produktu

Jedná se o starožitný čavan ve stylu Bizen. Bizen keramika je charakteristická svou hlínou, která se vypaluje neglazovaná tradičně ohněm v peci na dřevo. Tato souprava Bizen je vypálená tradičním stylem nazývaným Hidasuki. Díky mnoha proměnným faktorům, umístění v peci, teplota v peci, různá intenzita žáru je každý kus naprostý originál.

Hidasuki styl znamená, že před výpalem se keramika zabalí do listů trávy nebo jiných rostlin a vlivem změny teplot v peci díky zuhelnatění rostlin vytvoří unikátní design.

Keramika z oblasti Bizen je nejstarším typem keramiky v Japonsku vůbec a Bizen patří mezi šest nejstarších pecí v Japonsku. Jasnou charakteristikou Bizenu je vypalování v pecích na dřevo, používání dřevěného uhlí při dekoraci, obalování rostlinami atp.

Čavan je ručně tvarovaný a je záměrně vyrobený tak, aby ruční zpracování bylo na první pohled vidět (otisky prstů, nerovnoměrné uplácání hlíny …). Tato záměrná nedokonalost je vrcholným japonským uměním a učí nalézat krásu v nedokonalosti. Stejně jako v samotné přírodě jsou věci nerovné, nedokonalé, syrové a můžeme říct, že i nestálé tak i v čajovém nádobí vyrobené s ohledem na princip wabi-sabi je určitá syrovost a nedokonalost. Princip nalézání krásy v nedokonalosti se nazývá wabi-sabi.

Země původu: Japonsko
Autor: keramika Bizen
Signatura: Ano
Stáří: 30 – 40 let (1980 – 1990)
Stav: bez poškození
Průměr čavanu: 12 cm
Výška čavanu: 8,5 cm

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo napíše recenzi “Japonský starožitný Bizen čavan ve stylu Hidasuki / (Wabi-sabi)”