Sleva

Japonská starožitná Shigaraki souprava Rakusai v autorském boxu / hrnčíř Takahashi Rakusai

5,990.00 Kč 4,590.00 Kč

Skladem

Kategorie: .

Popis produktu

Starožitná japonská Shigaraki souprava z jemné kameninové hlíny. Keramika Shigaraki je jedna z vůbec nejstarších druhů keramiky (stejně dalších pět druhů, mj. Bizen). Kořeny keramiky Shigaraki sahají až do 13. století a formuje se v prefektuře Shiga. Hlína se zde přetváří na keramiku všeho druhu od zmíněného 13. Století a od 16. století (v době největšího rozmachu čajové kultury v Japonsku) se zde vyrábí i čajové nádobí určené nejen k čajovému obřadu. Shigaraki keramika se vyrábí z jemné kameninové hlíny, která je oproti jiným bohatá na písek, který se v redukční a oxidační atmosféře do oranžových odstínů. Shigaraki keramika se vypaluje v anagama pecích, ve kterých se tradičně vypaluje keramika dřevem.

Takahashi Rakusai patří do rodiny Rakusaki, která se zabývá výrobou keramiky již po 5 generací. Rodina Rakusai je vůbec jednou z nejznámějších zabývající se výrobou keramiky ve stylu Shigaraki.

Souprava je nádherná, při bližším zkoumání a prohlížení jsou vidět stopy ohně, kdy z jedné strany jsou šálky ošlehány plameny a z druhé jsou jakoby mírně hrubší, kde oheň nepůsobil tolik. Nádobí se velice pohodlně používá, přímo vybízí k soustředění. Ve světlém hóhinu jsou lístky krásně vidět a mají dostatečné množství prostoru pro své rozvinutí. Šálky působí subtilně a příjemně se z nich čaj pije.

Země původu: Japonsko
Autor: hrnčíř Takahashi Rakusai
Signatura: Ano, včetně signovaného boxu
Stáří: 35 – 40 let (1980 – 1985)
Stav: bez poškození
Objem hohinu:  100 ml
Objem chladítka (yusamashi): 90 ml
Objem šálků: 25 ml

Recenze

Zatím zde nejsou žádné recenze.

Buďte první, kdo napíše recenzi “Japonská starožitná Shigaraki souprava Rakusai v autorském boxu / hrnčíř Takahashi Rakusai”